امروز صبح حوالی ساعت ده و سی دقیقه صبح، زلزله ای به قدرت 6 ریشتر 80 کیلومتری شهرستان مشهد را به لرزه درآورد این زمینه لرزه در منطقه سفید سنگ و در جنوب شرقی شهر مشهد به وقوع پیوست شدن این زمین لرزه به اندازه ای قدرت داشته است  که تمام ساختمانهای شهر مشهد بشدت به خود لرزیده اند و مردم بالاجبار از خانه های خود به کوچه و خیابان گریخته اند.

در ادامه تصاویر و کلیپی از زمین لرزه مشهد را مشاهده می کنیم

جزئیات زمین لرزه مشهد

سنگ سفید منطقه ای در جنوب شرقی شهرستان مشهد می باشد که محل اصلی وقوع زمین لرزه مشهد بوده است به گزارش مرکز ژو فیزیک ایران این زمینه لرزه در 10 کیلیومترذی عمق زمین و با قدرت 6 ریشتر به وقوع پیوسته است.

زلزله ای به بزرگی 6 ریشتر صبح امروز حوالی سفید سنگ در استان خراسان رضوی را لرزاند .
   به گزارش مجله فرهنگی خبری تانهایت؛  به نقل از مرکز زلزله نگاری کشور زلزله ای به بزرگی 6 ریشترحوالی سفید سنگ استان خراسان رضوی را لرزاند.

شدت زمین لرزه به حدی بود که کاملا در شهر احساس شده و مردم هم اکنون در معابر عمومی حضور یافته است.

این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری زمین  و عرض جغرافیایی 83 . 35 و طول جغرافیایی 26. 60  رخ داد.


هنوز از خسارات احتمالی این زمین لرزه گزارشی دریافت نشده است.

این زلزله در 81 کیلومتری مشهد رخ داده است.

یادآور میشود: پس لرزه های متمادی همچنان ادامه دارد.
 
بر اساس گزارش‌ها تلفن، موبایل و وسایل ارتباطی در مناطق زلزله زده مشهد و دیگر شهرهای خراسان رضوی قطع شده است.

شاهین فتحی معاونت عملیات امداد و نجات هلال احمر نیز با اعلام این خبر اظهار داشت : در حال حاضر تیم های ارزیاب به محل حادثه اعزام شدند.

زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند / اعزام 8 تیم ارزیاب

جزئیات زمین لرزه مشهد


وی افزود : هماهنگی های لازم با فرودگاه  مهرآباد جهت اعزام احتمالی نیرو و اقلام زیستی نیز انجام شده است .

فتحی گفت : در استان های خراسان جنوبی و خراسان شمالی و سمنان، وضعیت آماده باش اعلام شده است.

یکی از ساکنین شهرستان مشهد در تماس با این مجله جزئیات وقع این زمینه لرزه را اینچنین توضیح داده است:

بنده، همسر و دختر سه ساله ام در منزل خواب بودیم که با تکانهای شدید خانه که از خواب بیدار شدیم سراسیه و وحشت زده و بدون انکه فرصت پیدا کنیم لباس مناسبی به تن کنیم دخترم را برداشته و به خیابان گریختیم پس از دقایقی و ارام شدن همه چیز به منزل بازگشتیم کهمجددا پس لرزه ای نسبتا ضعیف تر دوباره خانه را به لرزه دراورد ما به منظور احتیاط ساعاتی را در پارک مجاور منزل سکونت گزیدیم تجربه بسیار وحشتناکی بود.

سید مجتبی احمدی مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان گفت: زمین لرزه ای به قدرت 6 ریشتر در سنگ سفید خراسان رخ داد.


تیم ارزیاب از سرخس فریمان  و تربت جام برای ارزیابی اعزام شدند ، همچنین پس لرزه هایی  با قدرت 4.7 و 4 و 3.6 و 4.4  ، 3.7 ،  3.1 ، 1. 4 ، 3.2 ،  6 . 3 ،  8. 3 ،  5 . 3 ، 0. 3 ،  4 .3، 5 . 3،  5 . 3،   1 . 4 ، 0 . 3 ،  9 . 4د هم ریشتر به وقوع پیوست.

بدنبال وقوع زلزله در مشهد ، ماموران ۴۸ ایستگاه آتش نشانی این کلانشهر به حالت آماده باش درآمدند و کلیه خودروهای عملیاتی به دستور معاونت عملیات این سازمان از آشیانه خارج و در حالت استند بای قرار گرفتند.

آتشپاد دوم " مهدی رضایی" معاون عملیات آتش نشانی مشهد با بیان اینکه کلیه خودروهای عملیاتی از آشیانه خارج و در حالت استند بای قرار گرفتند ، در خصوص میزان خسارت وقوع این زلزله گفت : تنها حادثه ای که تا هم اکنون به مرکز فرماندهی اتش نشانی مشهد اعلام شده است ، تخریب مختصر یک کوره آجر پزی واقع در انتهای بلوار مفتح است ، که در همین لحظه ماموران این سازمان در محل حادثه حضور دارند .

*اعزام 8 تیم ارزیاب به محل حادثه

معاونت عملیات امداد و نجات هلال احمر بیان داشت : 8 تیم ارزیاب شامل 32 نفر  به محل حادثه اعزام شد.

وی گفت : جلسه اضطراری شورای معاونین سازمان امداد و نجات در محل مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات
و بررسی شرایط استان خراسان رضوی نیز تشکیل شد .


*مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی در ویدیو کنفرانس سازمان امداد و نجات

مجتبی احمدی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی گفت : با توجه به تراکم جمعیت در بخش سفید سنگ، مشکل جدی برای منطقه بوجود نیامده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی در ویدیو کنفرانس سازمان امداد و نجات ، تصریح کرد : بالگرد جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی به همراه تیم واکنش سریع استان در حال گشت زنی و برآورد خسارات احتمالی ناشی از زلزله است .

* 4 مصدوم و 1 فوتی در زلزله مشهد

شاهین فتحی معاون عملیات امدادو نجات هلال احمر در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت : تاکنون 1 نفر فوتی در روستای کالغش فریمان و 4 مصدوم در این زمین لرزه گزارش شده است .


اولین فیلم از زلزله شش و یک دهم ریشتری در مشهد


زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند /4 مصدوم و یک فوتی در زلزله مشهد

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت:  2 بالگرد امدادی هلال احمربه خراسان رضوی اعزام شدند و   بالگرد استان مازندران در صورت نیاز در حال آماده باش هستند.

وی ادامه داد:   3 تیم واکنش سریع و 8 تیم ارزیاب به منطقه حادثه اعزام شدند.

*خروج دانش آموزان و دانشجویان از مدارس و دانشگاه ها 

زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند /4 مصدوم و یک فوتی در زلزله مشهد


زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند /4 مصدوم و یک فوتی در زلزله مشهد

در پی زلزله در مشهد  مدارس نوبت عصر فریمان تعطیل شد.

*آمادگی کامل سازمان امداد و نجات و استان های معین استان خراسان رضوی جهت پوشش لجستیکی مناطق زلزله زده

متانی معاونت لجستیک و آمادگی سازمان امداد و نجات اظهار داشت : مشکلی از جهت اقلام امدادی از قبیل چادر و اقلام زیستی در استان خراسان رضوی وجود ندارد.

*مردم به مناطق آسیب دیده نروند

معاونت عملیات امداد و نجات گفت : مردم از حضور در منطقه آسیب دیده خودداری کنند و خبرها را از منابع رسمی دریافت و از تماس بی مورد با مناطق آسیب دیده خودداری کنند.
زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند /4 مصدوم و یک فوتی


زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند /4 مصدوم و یک فوتی

 رشیدیان استاندار خراسان رضوی در گفتگو با شبکه خبر گفت: تیم ارزیاب اعزام شده و خسارات در سفید سنگ جزئی است اما در حال حاضر آماری  از خسارت روستا ها نداریم.

وی ادامه داد: بالگرد هلال احمر مشغول گشت ارزیابی است و تمامی نیروها اعم از ارتش، سپاه، هلال احمر اعلام آمادگی کردند و  شرایط در حال حاضر در فریمان عادی است.

تاکنون خساراتی گزارش نشده است.

 
*مشکلی در ارائه خدمات امدادی وجود ندارد

معاونت عملیات امداد و نجات هلال احمر مناطق آسیب دیده را در شهرستان سرخس ، ٤ روستا (چلاته منار،چلاته حاجی کار، خارزار و چارمزار) عنوان کرد .

وی گفت : در طرح عملیاتی شعب که پیش از این در سازمان امداد و نجات تهیه شده بود ،تمامی نیازهای امدادی منطقه برآورد شده و مشکل خاصی در ارائه خدمات امدادی وجود ندارد.

زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند /4 مصدوم و یک فوتی + فیلم

فتحی تصریح کرد : هم اکنون جلسه مدیریت بحران سازمان امداد و نجات با حضور دبیرکل و رییس سازمان امداد و نجات و ارتباط ویدیویی با رییس جمعیت هلال احمر در حال برگزاری است .

*ایجاد اردوگاه اسکان اضطراری در مناطق امن


سید امیر محسن ضیائی رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت : اردوگاه اسکان اضطراری در مناطق امن حول منطقه حادثه دیده ، برای ارامش بیشتر مردم ایجاد می شود .

وی گفت : جمعیت هلال احمر آمادگی کامل در پاسخگویی به زلزله اخیر را دارد و حضور نیروهای واکنش سریع نشانی از توان این جمعیت در پاسخگویی مناسب به این حادثه بود .

*آماده باش نیروهای اورژانس

پیر حسین کولیوند رئیس اورژانس کشور در گفتگوی زنده با شبکه خبر با بیان اینکه تمام نیروهای اورژانس در حال آماده باش هستند گفت: در حال حاضر نیروهای اورژانس به محل مورد نظر رسیده و در حال استقرار هستند و بالگردهای اورژانس نیز در حال بازدید از مناطق زلزله زده هستند.

وی گفت : بیشتر خسارت در روستاهای کلاته منار، کلات حاجی کار، خار زارو چار مزار هستند و هنوز میزان خسارت ها مشخص نیست .

کولیوند بیان داشت : تاکنون 6 مصدوم حادثه زلزله خراسان رضوی به بیمارستان سجاد تربت جام منتقل شدند .

* تخریب جزئی در شاندیز و رضویه

مجتبی احمدی مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در گفتگوی زنده با شبکه خبر اعلام کرد : تیم های ارزیاب در مشهد و تربت جام حضور دارند ، پس لرزه های متعددی تاکنون رخ داده و در روستای حاج علی بین 20 تا 50 درصد تخریب شده و 60 درصد خانوارها نیازمند کمک رسانی هستند .

وی افزود : همچنین شاندیز و رضویه تخریب جزئی داشته اند .


*زمین لرزه 2 قربانی گرفت

شاهین فتحی معاونت عملیات امداد و نجات هلال احمر اظهار داشت : به دنبال زمین لرزه امروز در خراسان رضوی تاکنون 2 نفر جان خود را از دست داده اند.

*17 مصدوم در زلزله خراسان رضوی

پیر حسین کولیوند رئیس اورژانس کشور دقایقی پیش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت : تاکنون تعداد مصدومان زلزله اخیر در خراسان رضوی به 17 نفر رسیده است .

*اسامی مصدومین


زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند /17 مصدوم و 2 فوتی/مشکلی در ارائه خدمات امدادی وجود ندارد/اسامی مصدومین + فیلم
زمین لرزه 6 ریشتری مشهد را لرزاند /17 مصدوم و 2 فوتی/مشکلی در ارائه خدمات امدادی وجود ندارد/اسامی مصدومین + فیلم

 
لازم به ذکر است 2 نفر از مصدومین بصورت سرپایی درمحل درمان شده اند .

دانلود کلیپی کوتاه از زمین لرزه صبح امروز شهرستان مشهد

برای دانلود کلیپ زمین لرزه شهر مشهد بر روی " لیمک دانلود " کلیک کنید