طی چند سال گذشته و در دولت احمدی نژاد، طرحی بنام سهام عدالت مطرح شد و عده زیادی از مردم نیز با صرف وقت و زحمت زیاد بواسطه قرار گرفتن در صف های نام نویسی سهام عدالت، در این طرح نام نویسی کردند و به برخی از این افراد برگه ای بنام سهام عدالت داده شد اما اینکه این برگه در حقیقت چه منافعی برای این افراد داشت تا کنون مشخص نشده است. اخیرا نیز صحبت از ارائه سهام عدالت به میان امده است که در ادامه در مورد چند و چون ان صحبت خواهیم کرد.

توزیع مرحله دوم سهام عدالت

طبق گفته دولت در زمان توزیع اولین دور سهام عدالت در میان اقشار مختلف جامعه، می بایست سهمی بخشی از سود بدست امده از شرکت ها، کارخانجات و بنگاههای تجاری قرارگرفته در سهام عدالت به عنوان سهم، به دارندگان برگه سهام عدالت پرداخت شود که تاکنون از این بابت به کسی ریالی پرداخت نشده است. دولت بنا دارد بررسی امکان برخورداری و اعطای سهام عدالت به افرادی که تاکنون مورد شناسایی قرار نگرفته و مشمول طرح توزیع سهام عدالت نشده اند را در دستورکار قرار دهد.
اخبار » اقتصادی » سهام عدالت
دولت بنا دارد بررسی امکان برخورداری و اعطای سهام عدالت به افرادی که تاکنون مورد شناسایی قرار نگرفته و مشمول طرح توزیع سهام عدالت نشده اند را در دستورکار قرار دهد.
مرحله جدید سهام عدالت

مهر : پرونده سهام عدالت چند وقتی است که با اعلام دولت مبنی بر پرداخت سود از سال آینده به مشمولان، وارد مرحله جدیدی شده است. در واقع دولت اعلام کرده است که دیگر قرار نیست از سال آینده سود سهام عدالت را متعلق به خود بداند؛ بلکه قرار است این سود به مشمولان سهام عدالت تعلق یابد.

حال اما علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخشنامه ای به جزئیات تصویب نامه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی پرداخته و اعلام کرده است که دولت، بررسی امکان برخورداری و اعطای سهام به افراد واجد شرایطی که تاکنون به هر دلیلی، مورد شناسایی قرار نگرفته و مشمول طرح توزیع سهام عدالت نشده اند را در دستور کار قرار داده است.

این تصمیم دولت برای توزیع دوباره سهام عدالت در سال آینده و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شائبه انتخاباتی بودن این اقدام را جدی کرده است؛ چرا که دولت طی سه سال گذشته هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده و انجام این کار در سال پایانی فعالیت دولت یازدهم، به معنای تلاش دولت برای جلب آرای مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

در بخشنامه وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص آئین نامه توزیع سهام عدالت آمده است:شورای عالی اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی در جلسه مورخ 1395/8/15 موارد زیر را تصویب نمود:

1- تبصره های زیر جایگزین تبصره های (1) تا (4) ماده (6) آئین نامه اجرایی توزیع سهام عدالت موضوع تصویب نامه شماره 226037/1/63 مورخ 1388/01/29 می شود:

تبصره 1:کلیه افراد ثبت نام شده تا پایان سال 1394، مشمولان نهایی سهام عدالت محسوب می شوند و سازمان خصوصی سازی ضمن انجام فرآیند لازم برای قطعیت سهامداری آنها، موظف است نسبت به تنظیم و ارایه صورتحساب تسویه اقساط به این مشمولان، پس از پایان دوره اقساط اقدام نماید.

تبصره2:مشمولان نهایی سهام عدالت که در زمان ارایه صورتحساب، مددجوی کمیته امداد امام خمینی(ره) یا سازمان بهزیستی کشور و یا جزو روستاییان و عشایر فاقد شغل باشند، از 50 درصد تخفیف در بهای سهام مورد واگذاری برخوردار می شوند. تخفیف موضوع این تبصره به حساب کمک های بلاعوض دولت به اقشار کم درآمد منظور می شود.

تبصره 3- دوره محاسبه اقساط سهام عدالت با لحاظ سال مالی شرکت های سرمایه پذیر، حداکثر ده دوره مالی از تاریخ 1385/1/1 تا پایان نیمه اول سال 1395 تعیین می شود.

تبصره 4- در صورتی که در پایان دوره تقسیط، بهای سهام مورد واگذاری به طور کامل تسویه نشده باشد، مشمولان می توانند حداکثر تا پایان شهریورماه 1396، راسا نسبت به پرداخت بدهی و تسویه حساب سهام مورد خریداری اقدام کنند. در هر صورت به میزان مبلغ بدهی تسویه شده، سهام به مشمولان تعلق می گیرد.

2- تعیین نرخ وجه التزام خسارت تاخیر تادیه اقساط شرکت های سرمایه پذیر که تا پایان سال 1395 سود سهام متعلق به سهام عدالت را پرداخت نکرده باشند و اتخاذ تصمیم در مورد دریافت وجه التزام مذکور یا بخشودگی آن، به ترتیب مقرر در ماده 6 آیین نامه نظام اقساطی واگذاری و نحوه دریافت بهای حقوق قابل واگذاری موضوع تصویب نامه شماره 63/2/206329/207947 مورخ 1387/12/18 و الحاقات بعدی آن خواهد بود. این حکم جایگزین قسمت پایانی بند (5) مصوبه شماره 63/254973 مورخ 1390/12/20 دائر بر محاسبه و دریافت جریمه تاخیر تادیه از شرکت های سرمایه پذیر واگذار شده به طرح توزیع سهام عدالت می شود.

3- موضوع امکان برخورداری و اعطای سهام به افراد واجد شرایطی که به هر دلیلی تاکنون مورد شناسایی قرار نگرفته و مشمول طرح توزیع سهام عدالت نشده اند، در کمیسیون تخصصی بررسی و راهکارهای قانونی لازم برای اتخاذ تصمیم به شورا ارایه شود.

4- چالش و مباحث مربوط به قیمت گذاری بنگاههای باقی مانده در فهرست واگذاری ها مطرح و مقرر شد علاوه بر پیگیری موضوع از دفتر هیات دولت، مباحث مذکور و پیشنهادات اصلاحی لازم در کمیسیون تخصصی بررسی و نتایج آن به شورا ارایه شود.

متاسفانه در چگونگی تخصیص سود سهام عدالت و چگونگی توزیع ان در بین مردم، هیچگونه شفاف سازی صورت نگرفته است انجام چنین امر مهمی در این ابعاد نیازمند شفاف سازی کامل از سوی دولت می باشد که متاسفانه این امر صورت نگرفته است

دور جدید ثبت نام سهام عدالت