هک تلگرام


از ابتدایی تاسیس و راه اندازی پیام رسان قدرتمند تلگرام، مدیران این شرکت ادعای فوق امنیتی بودن این پیام رسان را داشته و دارند پاوول دورف که از موسسان تلگرام می باشد ادعا کرده بود که هیچ هکری نمی تواند به هیچ عنوان از لایه های فوق امنیتی تلگرام عبور کرده و به اطلاعات کاربران دست پیدا کند اما این روزها خبرهایی از هک شدن اطلاعات 15 میلیون کاربر ایرانی به  گوش می رسد.

هک اطلاعات 15 میلیون کاربر ایرانی تلگرام

با قاطعیت می توان عنوان کرد که اکثریت کاربران تلگرام را ایرانیان تشکیل می دهند پیام رسان تلگرام در سایر کشورها از اقبال خوبی برخوردار نبوده است جمعیت 25 میلیون نفری کاربران ایرانی تلگرام روزانه از این پیام رسان استفاده می کنند و بخاطر وعده های مدیران تلگرام کمترین نگرانی از هک شدن اطلاعاتشان نداشتند اما ظاهرا این تنها یک خیال خام بوده است

علی‌رغم ادعای مدیر تلگرام مبنی بر امنیت این پیام‌رسان، گفته می‌شود اطلاعات 15میلیون کاربر ایرانی هک شده است.
هک اطلاعات 15 میلیون کاربر ایرانی کار چه کسی است؟ آیا پای تلگرام در میان است؟
به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رویترز در گزارش مفصلی روز گذشته مدعی شد که اطلاعات 15 میلیون کاربر ایرانی در تلگرام هک شده است. کارشناسان حوزه سایبری عفو بین‌الملل معتقدند این هک  سال گذشته صورت گرفته و با این اقدام فعالیت‌های ارتباطی کاربران ایرانی به خطر افتاده است.  انتشار این خبر نگرانی‌هایی را برای کاربران ایرانی به همراه داشت  و باعث واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی شد.

شرکت تلگرام همواره می‌گوید این پیام‌رسان امنیت بسیار بالایی دارد و راهکارهایی نیز برای آن ارائه کرده است. راهکارهایی مثل "تأیید دو مرحله‌ای" که امکان هک شدن را بسیار کاهش می‌دهد. اما انتشار این خبر موجی از تردید را در بین کاربران به راه انداخت.

طبق گفته کارشناسان امکان هک اطلاعات در زمان ارسال کد تأیید بسیار قوی است. آنها معتقدند روش ارسال پیامک برای فعال‌سازی برنامه‌ها،  امنیت زیادی ندارد و به‌راحتی زمینه را برای هکرها فراهم می‌کند. وقتی کد تأیید به صورت SMS به گوشی کاربر ارسال می‌شود، هکرها می‌توانند از روی دستگاه‌های مختلف به اکانت کاربران دسترسی بیابند و اطلاعاتشان را هک کنند.

نکته اینجاست که پاول دورف، مدیر تلگرام ابتدا قویاً خبر دسترسی به اطلاعات کاربران ایرانی را رد کرد. اما پس از آن در سایت تلگرام مطلبی منتشر کرد و توضیحاتی در اینباره ارائه داد. وی که خود شخصاً برای توضیح وارد عمل شده بود صراحتاً دسترسی به اطلاعات 15 میلیون کاربر ایرانی را انکار نکرد. پاول دورف توضیح داد که  سال گذشته گروهی متشکل از چند فرد مشخص، مشغول بررسی اکانت‌های کاربران بوده‌اند تا تعداد دقیق کاربرانی را که شماره تلفنشان به‌طور رسمی در تلگرام ثبت شده است دربیاورند و آنها اصلاً به اطلاعات کابران کاری نداشتند. طبق گفته مدیر تلگرام این افراد در بررسی‌هایشان به عدد 15 میلیون رسیدند. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که به جز این چند نفر فرد دیگری به اکانت کاربران دسترسی نداشته است.

البته برخی در غرب این هک را به گروه هکری به نام  Rocket Kitten نسبت می‌دهند. از نظر آنها این گروه حملات سایبری از نوع APT انجام می‌دهند.

حتی اگر حرف پاول دورف درست باشد این احتمال می‌رود که این گروه در طول بررسی‌ها به اطلاعات کاربران ایرانی دسترسی پیدا کرده باشند که اگر اینگونه باشد همچنان نگرانی‌ کاربران باقی خواهد ماند چون در هر حال اطلاعاتشان در دسترس عده‌ای قرار گرفته است.

راهکار افزایش امنیت پیام‌رسان تلگرام

با توجه به اینکه تلگرام پرطرفدارترین پیام‌رسان حال حاضر است و در ایران حدود 20 میلیون کاربر دارد راهکارهایی وجود دارد که کاربران بتوانند امنیت آن را افزایش دهند. بهترین کاری که می‌توان کرد استفاده از روش 2-Verification است برای این کار  به قسمت تنظیمات رفته و این گزینه‌ها را فعال کنید:
Setting-Privacy and Security-2 Step  Verification

با این تنظیمات پس از دریافت SMS حتما نیاز دارید که یک رمز عبور نیز داشته باشید. چون همانطور که گفته شد فعال کردن برنامه از طریق دریافت SMS به تنهایی امنیت زیادی ندارد و با دریافت رمز عبور تا حد زیادی احتمال ایمن بودن اکانت‌تان افزایش می‌یابد.

راه دوم Setting- Privacy and Security- Active Sessions

با فعال کردن این قسمت هر دستگاهی که به اکانت‌تان متصل است شناسایی می‌شود از جمله رایانه ، تبلت یا گوشی. بنابراین اگر دستگاه ناشناس دیگری را در این قسمت دیدید که به اکانت شما متصل است به این معنی است که کس دیگری غیر از خودتان وارد اکانت شما شده است که می‌توانید آن را حذف (Eliminate) کنید.