کشف یک پارچه بسیار جالب که می تواند انقلابی را در تولیدات و صنایع مختلف رقم بزند دانشمندان با تولید این پارچه ر ازمایشگاه نوید داده اند که درآینده این پارچه می تواند انقلابی را در صنایع مختلف برپاکند.

آیا علم انقدر پیشرفت می کند که اگر لباس های ما پاره شوند و آسیب ببینند,بتوانند خودشان بلافاصله ترمیم گردند؟ دانشمندان معتقدند که لباس‌های آینده قابلیت ترمیم کردن خود را در صورت پاره شدن خواهند داشت و برای این کار فقط باید کمی آب روی آنها بریزیم.

 

پارچه ای که خودش را ترمیم می کند

این روزها علم و دانش با چنان شتابی در حرکت است که حتی نمی توان تصورش را کرد هر روز کشفیات بزرگ و بسیار ارزشمندی اتفاق می افتد که هرکدام می تواند زندگی بشر را ساده تر و لذت بخش تر کند کشفیاتی که در 100 سال اخیر رخ داده اند بسیار بیشتر از تمام اکتشافات بشر در طول تاریخ می باشد.

دانشمندان به‌تازگی پوششی برای منسوجات ساخته‌اند که می‌تواند خودش را ترمیم کند و در ضمن مواد شیمیای مضر را خنثی کند. آنها معتقدند که روزی از این پوشش برای ساخت لباس‌های محافظ انسان در مقابل مواد شیمیای مضر استفاده خواهد شد.

 

همچنین در آینده این منسوجات در لباس سربازان و همچنین کشاورزان برای محافظت از مواد سمی به کار خواهد رفت. محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا این پارچه را ابداع کرده‌اند که به صورت لایه لایه و از مواد پلی‌الکترولیت، متشکل از پلیمرهای بار مثبت و منفی تشکیل شده است. این مواد پلیمری شبیه به پروتئین‌های دندان ماهی مرکب است.
بهم چسبیدن پارچه پاره شده با مقداری آب! 1
بهم چسبیدن پارچه پاره شده با مقداری آب! 2

 

محققان این روکش الیافی را تحت شرایط محیطی در حلال ایمن، مانند آب، قرار دادند و از تجهیزات بسیار ساده و ارزان‌قیمت استفاده کردند. در نتیجه، چنانکه لباس با این نوع از مواد پاره شود، به سادگی می‌توان با قرار دادن آن در رختشوئی کاملا آن را ترمیم کرد.

 

ملیک دمیرل، پروفسور علوم مهندسی و مکانیک، می‌گوید: «طراحان لباس معمولا از الیاف طبیعی مثل پشم یا ابریشم استفاده می‌کنند که گران هستند و اگر پاره شوند، معمولا قابل استفاده نیستند.در این راستا ما به دنبال روشی بودیم تا بتوانیم الیافی خودترمیم درست کنیم که با استفاده از مواد معمولی ساخته شود و در نهایت موفق به ابداع این فناوری شدیم».